Promocje
MK A15 Sarracenia Alata var. ornata
MK A15 Sarracenia Alata var. ornata

28,79 zł

Cena regularna: 35,99 zł

Najniższa cena: 31,99 zł
MK A50 Sarracenia Alata var. alata
MK A50 Sarracenia Alata var. alata

25,59 zł

Cena regularna: 31,99 zł

Najniższa cena: 31,99 zł
MK O14 Sarracenia Oreophila Walker clone (EB 2004)
MK O14 Sarracenia Oreophila Walker clone (EB 2004)

28,79 zł

Cena regularna: 35,99 zł

Najniższa cena: 35,99 zł
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Stan spoczynku u Muchołówek.

Stan spoczynku u Muchołówek.

 

W związku z zainteresowaniem i pytaniami dotyczącymi zimowania muchołówek, przedstawiam opis zachowań muchołówek w okresie zimy. Moje muchołówki w przeciwności do roślin sprzedawanych masowo (np. z Hollandii) przechodzą naturalny proces spoczynku co zapewnia im lepszy wzrost w okresie wegetacji. Są one przysposabiane do warunków domowych a nie hodowane pod szklarniowym sztucznym światłem (co powoduje, że w domowych warunkach często takie sztucznie pędzone rośliny marnieją).

Muchołówki jak i prawie wszystkie rośliny owadożerne są silnie uzależnione od słońca i temperatur. Pełny asortyment bojowy rośliny ukazują od wiosny do jesieni kiedy to temperatury i ilość słońca pozwalają na bujny wzrost.

 

1. Naturą muchołówek jest polowanie na muchy, ale czy muchy występują w okresie zimy ?

Oczywiście że nie, w związku z czym rośliny nie polują i pułapki nie są tak aktywne jak latem. Zimą muchołówka w naturze odpoczywa.

 

2.  Mała aktywność i czernienie pułapek - objaw spoczynku ? 

Tak, to typowe objawy wejścia muchołówki w okres spoczynku. Moje muchołówki wchodzą w stan spoczynku już w październiku - listopadzie kiedy to rośliny wyczuwają dość znaczny spadek głównie nocnej temperatury. W tym okresie rośliny zatrzymują prawie całkowicie produkcję nowych liści. Najstarsze liście obumierają - czernieją, a nowe stają się mniej aktywne. Jest to wynik nie tylko niższej temperatury ale także ograniczenia ilości promieni słonecznych. To ilość słońca wpływa na szybkość i reakcję pułapek.

 

3. Czy wszystkie muchołówki tracą liście jednakowo w okresie spoczynku ?

Nie, muchołówki w zależności od danego klonu (odmiany) tracą liście w różny sposób. Poniżej przykładowe muchołówki i ich utrata pułapek w okresie spoczynku :

Muchołówka Amerykańska - typowa muchołówka nie traci prawie wcale liści jedynie ogranicza ich aktywność. Najstarsze liście oczywiście traci.

Muchołówka BIG MOUTH - traci prawie wszystkie liście, sporadycznie zostają 2-3 liście.

Muchołówka DENTATE - traci długie liście ale jednocześnie produkuje krótsze łowne (dorosłe).

Muchołówka AKAI RYU - traci najczęściej wszystkie liście, pozostaje tylko podziemne kłącze.

 

4. Jak wygląda okres spoczynku, czy roślina w tym czasie umiera ?

Nie, nie umiera a magazynuje energie do ponownego wzrostu. Od listopada do lutego trwa całkowity spoczynek muchołówek. Cała energia z usychających liści magazynowana jest w podziemnym kłączu liściowym (miejsce z którego wyrastają nowe liście). Kłącze to grubieje i przygotowuje się do wypuszczenia nowych liści oraz korzeni.

 

5. Kiedy pojawiają się nowe liście, czy muchołówka może od razu łowić muchy ?

Stan spoczynku kończy się w lutym - marcu i charakteryzuje się pojawieniem nowych liści. Ponieważ nadal jest mało słońca pierwsze liście są najczęściej zdeformowane. Częstym objawem jest mocne poszerzenie liścia, roślina w ten sposób próbuje zapewnić sobie większa powierzchnie do asymilacji nadal niedostatecznych promieni słonecznych. Liście te najczęściej nie są zdolne do łowienia much - których i tak w tym okresie w naturze nie ma.

 

6. Kiedy zaczyna się faza wzrostu pułapek zdolnych do łowienia much ?

Z nastaniem pierwszych ciepłych wiosennych dni. W marcu - kwietniu kiedy to dzień zaczyna się wydłużać i słońce mocniej operować muchołówki zaczynają wypuszczać pierwsze w pełni łowne liście. Na początku liście są słabo wybarwione. Odpowiednia ilość i intensywność słońca powoduje pierwsze czerwone wybarwienie pułapek i przyśpiesza szybkość reakcji pułapki na ofiarę.

 

Zaczyna się okres polowań !!!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl